Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                       KŘEČEK ZLATÝ

Křečka zlatého zná jako domácího mazlíčka snad každý, avšak díky svým dobrým reprodukčním vlastnostem, nenáročností chovu, slabému zápachu oproti myším a sympatickému vzhledu, je to i ideální krmný hlodavec pro chovatele v bytech. Proč jsem zmínil sympatický vzhled? Je to proto, že ve většině žen, ať jsou to matky, přítelkyně apod., nevzbuzuje pohled na kulaťoučkého milého křečka takovou vlnu odporu jako třeba na myši či potkany. Křečky jsem začal chovat jako častý zdroj holátek pro dospělé sklípkany a veleštíry a část mladých jsem odprodával do zverimexů.

Křeček zlatý (Mesocricetus auratus) žije v přírodě v pouštích na pomezí Turecka a Sýrie. Objeven byl v roce 1839 G. Waterhousem, ale za proniknutí do chovů celého světa vděčíme až prof. Aharonimu. Tento profesor hebrejské university v Jeruzalémě nalezl samici s osmi mláďaty poblíž města Aleppo. Převoz sice přežili pouze samec a dvě samice, ale údajně všichni dnes chovaní křečci jsou jejich potomky. Křeček byl nejprve využíván v laboratořích jako pokusné zvíře, odtud se dostal do zájmových chovů. Dnes se chová kromě divoce zbarvených jedinců i v různých barevných varietách s různou délkou srsti.


• samice s mláďaty v hnízdě

Křeček je nenáročný chovanec. Jako ubikaci volíme klec, prázdné akvárium nebo speciální chovné boxy pro hlodavce. Chov v kleci moc nedoporučuji, protože křeček hlavně v noci leze po mřížích, okusuje je, je hlučný a podestýlka je všude, jen ne v kleci. Já je chovám ve vyřazených akváriích přikrytých víkem ze silnějšího pletiva. Jako podestýlka jsou nejlepší hoblovačky, drobné piliny nejsou vhodné, protože jsou prašné. Podestýlku dle potřeby obměňujeme za novou. Piliny v rohu, kam chodí křeček vykonávat potřebu, odstraňujeme častěji, zabrání se tak nepříjemnému zápachu. Ubikaci je třeba dobře zajistit proti útěku. Křeček má velkou sílu, dokáže zvednout i zatížené víko nebo ho prokouše, je-li z měkkého materiálu. Odchyt uprchlíka je někdy nesnadný úkol. Může napáchat škody na nábytku nebo šňůrách elektrických spotřebičů.


• slepá, slabě osrstěná mláďata ochutnávající pevnou

Chovat ho můžete jednotlivě nebo v páru. Někteří jedinci jsou agresivní jak vůči sobě, tak vůči člověku. Takové z chovu vyřazujeme.


• mláďata před odstavem

Křečka krmíme různými směsmi zrnin a semen. Lze jej také krmit pouze speciálními granulemi pro hlodavce. K tomuto základu přidáváme různé trávy, byliny, ovoce, zeleninu a suchý chléb (ten by měl mít neustále k dispozici, protože si o něj brousí hlodáky). Dále mají rádi živočišnou stravu - různé druhy masa, larvy potemníků, cvrčky apod. U březích samic je tento masitý příkrm zvláště vhodný.

 

Náhledy fotografií ze složky křečíci

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mláďátka křečka syrského

(Cristina, 18. 4. 2013 11:59)

Nabízím mláďátka křečka syrského, stáří jeden týden, k odběru na začátku května. V brně a okolí. Více info daggy.ashley@seznam.cz

Mláďátka křečka syrského

(Cristina, 18. 4. 2013 11:57)

Nabízím mláďátka křečka syrského, stáří jeden týden, k odběru na začátku května. V brně a okolí. Více info daggy.ashley@seznam.cz

rada pro lucku

(stana, 10. 3. 2012 19:43)

Tak Luci křeček by se měl 1krát za den nakrmit ale jestli kupuješ něaký kokyna pro křečky taky 1krát za den.

křeček medvědí

(eva, 21. 2. 2012 16:45)

ahoj ,,,,mam párek medvědích a chci se zeptat jestli je vhodné dát k samici aj druhou ......a jestli můžou být u sebe když mají mladé..............

zlátý křeček

(lucie, 1. 1. 2012 14:52)

jak často se má stravovat?

Přidáš mi prosím ozdobu na tomto odkazu?:)

(Minnie, 2. 12. 2011 14:07)

Přidáš mi prosím ozdobu na tomto odkazu?:)
http://vanocni.datart.cz/monika-jelinkova-si-preje-automaticka-pracka-lg

sfsdfs

(asdfs, 1. 12. 2010 14:50)

http://www.bravogirl.cz/fun/fotosoutez/47001-ilonka-hellingerova-jako-malilililinkata/
PROSÍM HLASUJTE PRO MĚ NA TÉTO ADRESE..

mioji krecaci

(klára , 7. 6. 2010 15:26)

mám doma tři křečaky a jasou moc roztomilí jeden medvedi druhy džungarský a třetí sirský

Pobrobně

(Terka, 14. 3. 2010 21:05)

křeček není moc náročné zvíře. Strava : Jablka,jahody,mrkev,oříšky(jen MÁLO !!!) SUŠENÉ: banán,chléb,rohlík. Zrní co koupíte v obchodě většinou obsahoje : Slunečnicové semínka,špenát,vitamíny ( Banán,oříšky atd..) Klec (výbava): Piliny,domeček : Kapesníčky navoňavé (vata) ,nápájení:Každý den čistá voda, Miska na zrní,kousátko : broušení zoubků, A něaké hračky :kolotoč , tobogán, Větvičky Ze Stromu. Křeček : Měl by z klece i vycházet : Proběhnout se ,Mazlit se ,(Nedávat ke kočkám psům ani jiným zvířetům !! Křeček by mohl chcípnout !!!) Info : icq : 371117561 Skype : Terlinkyss E-mail : 12terinka12@seznam.cz

Dík =)

ahoj

(kajiiiiii, 20. 11. 2009 9:05)

mate tu to moc moc hezky

ptram se

(ptam se, 20. 11. 2009 9:03)

kolikrat by mel krecek jist denne? a může jist porad jenom chleba a zrni ? a myslite ze kreckovi nevasi byt porad zavreny::

křeček syrský

(veruš, 15. 3. 2009 12:45)

zkoukni moji stranku www.nasekreckomanie.blog.cz tesim se na tvou navstevu :-)

muj kojgh

(hop, 5. 8. 2008 11:18)

rttzimoul k,vbvfů. k clái.dxf